piątek, 27 marca 2015

TRENING OGÓLNOROZWOJOWY NA SIŁOWNI

Moje pierwsze treningi na siłowni wyglądały dosyć spontanicznie, podchodziłam tylko do tych maszyn które znałam z zajęć w ramach w-fu bo inne wydawały mi się zbyt skomplikowane. Na bieżnie też wchodziłam tylko gdy Kasia mi wszystko poustawiała bo te wszystkie przyciski przyprawiały mnie o zawrót głowy :) Do tego wszystkiego dochodziło jeszcze nieumiejętne ustawianie maszyn do swojego wzrostu, przez co ćwiczenia które wykonywałam nic nie dawały, a mogłam jedynie nabawić się kontuzji!
Dlatego moi mili polecam Wam gorąco umówić się już na pierwszej wizycie w siłowni z trenerem na ułożenie wam treningu.

Jak wyglądało to u mnie?
Przede wszystkim strasznie się stresowałam przed układaniem treningu. Po pierwsze bałam się że moja niewiedza na temat działania urządzeń czy też moja słabość (hej jestem malutka nie uniosę na starcie 5 kg!) będą powodem do kąśliwych uwag czy też wyśmiania mnie.
Na szczęście nic z tych rzeczy nie miało miejsca, a trener okazał się bardzo miły :) Co nie oznacza że pobłażliwy !! Muszę przyznać że dał mi wycisk :D 
Na początku jednak wypytał o moje doświadczenie z ćwiczeniami na siłowni, ćwiczeniami fitness, pytał o moje odżywianie, nawyki. Na końcu spytał się jaki cel chcę osiągnąć.
Na podstawie wywiadu i ocenie moich możliwości siłowych dostałam rozpisany plan który powinien obowiązywać do kwietnia. Jest to trening ogólnorozwojowy, który ma mnie wzmocnić , poprawić kondycje. Składa się on z 3 części, rozgrzewka, trening siłowy, trening cardio. Oczywiście na koniec rozciąganie ale to już we własnym zakresie ;)
Jeśli chodzi o to jak często powinnam taki trening wykonywać to jest to 3 razy w tygodniu, przy czym pomiędzy treningami zawsze powinien być dzień przerwy od ćwiczeń siłowych, wtedy mogę wykonywać trening cardio.

1. ROZGRZEWKA
Tutaj sprawa jest prosta: 10 minut na bieżni, steperze, orbitreku, rowerku. Co kto lubi, ja zawsze wybieram bieżnię. Prędkość mniej więcej 5. Taki szybki marsz/spokojny bieg.


2. TRENING SIŁOWY
Tutaj już takiej dowolności nie mam, każde ćwiczenie ma swoją kolejność (oczywiście mogę je zamieniać gdy maszyna jest akurat zajęta, byleby pozostawać przy określonej partii mięśni). 
Jeśli chodzi o obciążenia to nie będę ukrywać, są one raczej na prawie najniższym poziomie (mniej na ręce, więcej na nogi) Ale jak już wspominałam wcześniej niewiele miałam wspólnego z siłownią plus jestem postury dzieciaka :D 
Coś do czego nie mogłam się przyzwyczaić na początku to wykonywanie wielu rzeczy na raz. Musicie liczyć, pilnować postawy, ODDYCHAĆ! a czasami jeszcze prowadzić rozmowę. Więc gdy przy pierwszych ćwiczeniach trener zagadywał mnie o moje studia itp to zapominałam o liczeniu,a gdy skupiałam się na liczeniu to zapominałam oddychać xD 
Ćwiczenia w większości wykonuję w 3 seriach po 15 powtórzeń.
Ciekawostką może być też dla was info że ja nie robię brzuszków(tych klasycznych). Po prostu mi nie wychodzą, nie lubię ich, boli mnie przy nich kręgosłup, ogólnie się nie lubimy. Powiedziałam o tym od razu trenerowi i ku mojemu zdziwieniu powiedział że nie jest to niezbędne w wypracowaniu ładnego brzucha, a nawet właśnie ze względów zdrowotnych lepiej ich unikać. Alleluja!!!
Więc jeśli chodzi o ćwiczenia na mięśnie brzucha ja wykonuję spięcia plus podciągnięcia kolan po przeciwległych rąk w pozycji jak do pompek (jedyne ćwiczenie po 20 powtórzeń) :) 


3. TRENING CARDIO
Tak samo jak przy rozgrzewce mam tutaj dowolność ale tym razem jest to 30 minut plus szybsze tempo. Pierwszy raz jak biegłam prze te pół godziny myślałam że zrezygnuję ale spojrzałam w bok i zobaczyłam że kobitce do końca na liczniku zostało jeszcze 58 minut i wtedy stwierdziłam że straszna ze mnie maruda i biegłam dalej :D Przy następnych treningach postanowiłam zasłaniać sobie licznik tak żebym nie wiedziała ile czasu zostało do końca, pomogło :)

No i tak to z grubsza wygląda, jeśli macie jakieś pytania piszcie śmiało :) Chętnie też poczytam o waszych pierwszych razach na siłowni :D 
PS przepraszam za jakość zdjęć która jest zbliżona do jakości kalkulatora.... następnym razem będą lepsze :D 


7 komentarzy:

 1. każdy trening jest dobry! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Też tak czasami mam jak robie interwały po treningu - już mi się nie chce, to to, to tamto, ale biorę się w garść i cisne dalej, w końcu nikt tego za mnie nie zrobi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Skorzystanie z rady trenera przy pierwszej wizycie na siłowni to bardzo dobry pomysł - przynajmniej wiadomo za co się zabrać :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak ja bylam pierwszy raz na silowni to nastepnego dnia chodzic nie umialam takie zakwasy ale ty juz jestes w tym wprawiona zapewne. :)
  www.wybuchowakatie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak ja bylam pierwszy raz na silowni to nastepnego dnia chodzic nie umialam takie zakwasy ale ty juz jestes w tym wprawiona zapewne. :)
  www.wybuchowakatie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. trening cardio jest super np. w wodzie , aerobik wodny
  zapraszam http://fantastic-brand.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń