wtorek, 11 marca 2014

Siłownia w terenie!

Czekałam na lepszą pogodę, by w końcu móc odwiedzić... siłownię na świeżym powietrzu!








Na weekend przyjechali do mnie znajomi. Spędziliśmy go bardzo aktywnie- długi spacer pod górkę, siłownia przy plaży w Gdyni i 1,5h wędrówka po lesie. Jedliśmy na mieście- całe szczęście nie skusiłam się na fast food- dorwałam pierś z indyka z kaszą i warzywami. Z okazji dnia kobiet dostałam truskawkowy koktajl na maślance gratis :) To był fajny weekend!

Hodowla kiełków!

Tak jak wspominałam wcześniej- zamówiłam sobie zestaw do hodowli kiełków. Żadnych specjalistycznych urządzeń- tylko 10 torebek nasion na kiełki. Myślałam, że to będzie trudne zadanie- doglądanie czy kiełki nie mają za mokro, za sucho, za jasno, za ciemno itd. Myliłam się. Hodowanie kiełków jest dziecinnie proste! :)

Kiełki należą do produktów o wysokiej wartości odżywczej. Są skoncentrowanym źródłem witamin i składników mineralnych. Zmiany w kiełkujących nasionach następują bardzo szybko, dzięki czemu zawartość cennych składników wzrasta nawet kilkakrotnie w ciągu zaledwie paru dni. W zależności od rodzaju, kiełki zawierają między innymi witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A, D, E oraz witaminę C i wiele witamin z grupy B. Do obecnych w kiełkach minerałów zaliczyć można żelazo, cynk, wapń, fosfor, magnez i wiele innych. Dostarczają one także aminokwasy oraz cenne ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Najlepsze i najbardziej wartościowe pod względem odżywczym są kiełki spożywane na surowo (źródło: http://lionfitness.pl/artykuly,21,zalety-kielkow,235.chtm)




Do domowej hodowli kiełków możemy użyć kiełkownicy lub zrobić ją samemu. Potrzebne nam będą- duży słoik, gumka recepturka, kawałek gazy. Wrzucamy kiełki do słoika i zalewamy je wodą w temperaturze pokojowej na 4-6 godzin. Wylot przysłaniamy gazą i zabezpieczamy gumką recepturką. Wylewamy wodę i od tej pory pilnujemy, by kiełki były cały czas wilgotne- przepłukujemy je 1-2 razy dziennie.

Moje pierwsze kiełki to kiełki fasoli mung. W smaku przypominają świeży młody groszek. Są pyszne! Zrobię z nimi twarożek ;) 



poniedziałek, 3 marca 2014

Wiosenny mini ogródek.

Marcowe słońce zainspirowało mnie, by zorganizować na parapecie mini-ogródek. Uwielbiam dbać o roślinki- w wakacje mam na balkonie mnóstwo doniczek z kwiatami i ziołami. 



mięta, melisa i bazylia cytrynowa


 Niestety podczas roku akademickiego zbyt często nie ma mnie w domu, żebym mogła zasadzić coś na stałe. Znalazłam zatem inne rozwiązanie- hoduję roślinki, które szybko rosną i mogę je jeść/zużywać na bieżąco, a gdy planuję dłuższa nieobecność- ściąć i zamrozić, a po powrocie zasadzić nowe. 

Bazylia z 'Ryneczku Lidla'.

Rzeżucha na wacie :D

Szczypiorek- cebulkę zanurzyłam w wodzie tak, żeby tylko korzonki dotykały wody :)
 A co Wy sądzicie o takich eko rozwiązaniach? :)

niedziela, 2 marca 2014

Frytki light ;)

Dzisiaj przedstawiam Wam przepis na pyszne frytki marchewkowe z dipem z serka wiejskiego, czosnku i świeżej bazylii.


Składniki:
  • 300g marchwi
  • serek wiejki
  • świeża bazylia
  • czosnek
  • ulubione przyprawy, sól, pieprz
  • łyżka oliwy
Marchew pokroić w paski, włożyć do żaroodpornego naczynia (bez przykrycia), polać łyżką oliwy, posypać przyprawami, wymieszać, wstawić do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika na 30-40 min. Co jakiś czas zamieszać, by marchewki nie zeschły się z góry.
Serek wiejski, bazylię i kilka ząbków czosnku zblenderować na gładką masę, przyprawić solą i pieprzem.

Smacznego! :) 

sobota, 1 marca 2014

1. Dania 300kcal

Zazwyczaj nie liczę kalorii- patrzę na ilość błonnika, witamin, tłuszczy, białka... Ostatnio przyjaciółka poprosiła mnie o przepisy na dania, które mają 300-400 kcal, gdyż chce przejść na dietę o jakimś limicie kalorii. Z ciekawości zaczęłam jednak liczyć ile mają moje i o dziwo większość mieściła się w tym zakresie. Oto parę przepisów:

1. Pieczony kurczak z marchewką + surówka ze świeżych warzyw

  • 2 małe udka przyprawiamy wedle upodobań (ja dałam przyprawę do kurczaka po węgiersku i dużo czosnku)
  • dokładamy marchewkę w kawałkach, którą też przyprawiamy
  • układamy wszystko w naczyniu żaroodpornym, wlewamy na dno odrobinę wody.
  • pieczemy całość 40 min (20 min pod przykryciem i 20 min bez)
  • podajemy ze świeżymi warzywami- u mnie pekinka z pomidorem i sosem sałatkowym na wodzie
  • kurczaka piekłam ze skórką, ale jadłam bez.
 Wartości odżywcze: 357kcal, 34,86g białka, 13,8g węglowodanów, 15,3g tłuszczów

2. Jajecznica z 2 jajek na maśle z czosnkiem i szpinakiem.

  • rozgrzewamy na patelni łyżeczkę masła
  • wrzucamy drobno pokrojony czosnek, gdy ten się zeszkli dorzucamy szpinak i dusimy przez 2-3min
  • dodajemy jajka, mieszamy aż się zetną to pożądanej formy
  • podajemy z 2-3 kromkami chrupkiego pieczywa
Wartości odżywcze- 372 kcal, 20g białka, 22,6 węglowodanów, 21,4g tłuszczów

Wpisy tego typu oznaczać będę tagiem 300kcal :) Smacznego!